Przejdź do treści

Pracownia RTG

Nowoczesne metody obrazowania oraz wykwalifikowany personel to atuty naszej pracowni.

Zapraszamy do korzystania z usług naszej pracowni RTG.

Telefon RTG - +48 61 646 66 70

Godziny pracy - 09:00 - 16:00

Badanie RTG (rentgen) to jedno z najpopularniejszych badań w diagnostyce. Polega na prześwietleniu tkanek pacjenta promieniowaniem X. Jest stosunkowo tanim i szybkim badaniem, umożliwiającym szeroką diagnostykę.

Pracownia Poznań

Centrum Badań Poznań to miejsce gdzie wykonasz badanie rentgenowskie. Pracownia rentgenowska czynna jest poniedziałek - piątek: 9:00-16:00 przy ul. Świt 47, 60-375 Poznań. W centrum badań RTG można wykonać badanie nieinwazyjne na podstawie skierowania w ramach NFZ, a także prywatnie. Krótki czas oczekiwania. Powyższa oferta ma charakter informacyjny.

Jakie badania realizujemy?

Centrum Badań RTG w Poznaniu zapewnia realizację następujących badań:

 • rentgen brzucha
 • rentgen klatki piersiowej
 • rentgen kości
 • rentgen stawów

Na czym polega badanie rtg?

W trakcie badania rentgenowskiego wykonywane jest zdjęcie, które powstaje dzięki promieniowaniu X, generowanemu przez lampę rentgenowską. Promieniowanie częściowo przechodzi przez narząd pacjenta, następnie wiązki światła tworzą obraz na ekranie komputera. W rezultacie tego procesu powstaje zdjęcie w formie negatywu, coraz częściej zapisywane także na nośniku płyt CD. Wraz ze zdjęciem pacjent otrzymuje także opis badania. Diagnostyka obrazowa to mało inwazyjne badanie, które pozwala na wykrycie szeregu ewentualnych nieprawidłowości.

Badanie RTG - gdzie jest wykorzystywane?

Badanie rtg przeprowadzane jest dość często przez centra medyczne. Prześwietlenie części ciała pomaga w diagnostyce chorób płucnych, ale również podczas urazów kończyn. Najpopularniejsze wskazania do wykonania badania rtg to:

 • choroby układu oddechowego (rtg klatki piersiowej stosowane przy podejrzeniu zapalenia płuc, gruźlicy, rozedmie)
 • diagnostyka chorób kręgosłupa (podejrzenie rwy kulszowej, zwyrodnienia)
 • urazy kończyn górnych i dolnych (złamania, zwichnięcia)
 • problemy układu pokarmowego (rentgen jamy brzusznej pomocny w diagnostyce chorób żołądka, a także chorobach nerek)
 • podejrzenie zmian nowotworowych narządów

Jak przygotować się do badania?

Badanie RTG Poznań, m.in. klatki piersiowej, z reguły nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent może zjawić się o dowolnej porze, nie ma także obowiązku bycia na czczo, ani stosowania specjalnych zaleceń co do diety. Wyjątkiem jest prześwietlenie jamy brzusznej, miednicy oraz dolnego odcinka kręgosłupa, a także gdy pacjent wykonuje rentgen z kontrastem. Przed wykonaniem badania rtg należy również poinformować diagnostę, jeśli pacjentka jest w ciąży.

RTG brzucha

Pacjent dzień przed badaniem powinien zastosować środek przeczyszczający. Należy także zastosować lekkostrawną dietę, powstrzymać się od spożywania produktów z dużą zawartością błonnika lub napojów gazowanych. Ostatni posiłek powinien zostać spożyty 5-6 godzin przed badaniem. Ma na celu to pozbycie się z organizmu zalegających gazów, które mogłyby zaburzyć odczyt badania.

RTG w ciąży

Pacjentka będąc w ciąży, musi obowiązkowo poinformować o tym fakcie lekarzy, przed przystąpieniem do badania. RTG w ciąży nie jest zabronione, lecz o jego zasadności decyduje diagnosta. Główne znaczenie będzie miał wiek ciąży, ilość promieniowania, a także konieczność badania, dla dalszej diagnostyki matki. Promieniowe rentgenowskie mogą oddziaływać szkodliwie na płód (tworząc wady rozwojowe), jednak przede wszystkim zależy to od ilości pochłanianego promieniowania.

Dokumenty do badania

Przystępując do prześwietlenia rtg Poznań pamiętajmy o przygotowaniu niezbędnych dokumentów. Potrzebne nam będą:

 • dokument potwierdzający tożsamość (np. dowód osobisty)
 • skierowanie na badanie
 • książeczka zdrowia dziecka (jeśli badaniu podlega niepełnoletnia osoba).

Jeżeli wykonujemy kolejne badanie warto mieć ze sobą poprzednie zdjęcia, lub dokumentację medyczną otrzymaną od lekarza Poznań.

Skierowanie na badanie

Aby zrealizować RTG Poznań badanie niezbędne jest przedstawienie skierowanie od lekarza. Jest ono konieczne zarówno, gdy pracownia rtg wykonuje badanie prywatnie, jak i na nfz. Wynika to z faktu, że badanie nie jest obojętne dla zdrowia. Wymóg skierowania wynika z przepisów ustawy Prawo atomowe.

Czy badanie RTG jest bezpieczne?

Ze względu na pochłanianą podczas badania rtg dawkę promieniowania rentgen nie jest zupełnie obojętny dla organizmu. Wokół wykonywania prześwietlenia urosło jednak wiele mitów. Dawka promieniowania zawarta w jednym badaniu jest stosunkowo niewielka i nie ma większego znaczenia dla organizmu człowieka.

Należy wiedzieć, że codziennie pochłaniamy promieniowanie z wielu innych źródeł, takich jak ekrany komputerów, czy telefonów. Decydująca zatem będzie skumulowana dawka promieniowania - czyli taka jaką otrzymujemy w ciągu całego życia.

 

Cennik badań komercyjnych

zdj.klatki piersiowej P-A /P-A boczne 60,00/90,00
zdj.tchawicy 60,00
zdj.jamy brzusznej 60,00
zdj.czaszki 70,00
zdj.zatok 60,00
zdj.kości nosa 60,00
zdj. żebra 90,00
zdk. mostek 90,00
zdj.kręgosłupa szyjnego 70,00
zdj.kręgosłupa piersiowego 90,00
zdj.kręgosłupa lędżwiowego 90,00
zdj.kości krzyżowej/ guzicznej 70,00
zdj.stawu biodrowego 60,00
zdj.stawu biodrowego A-P/ A-P osiowe 60/ 90,00
zdj.stawów biodrowych A-P 60,00
zdj.kość udowa 90,00
zdj. staw kolanowy 60,00
zdj. podudzia 90,00
zdj. staw skokowy 60,00
zdj. stopy 60,00
zdj.barku A-P / A-P osiowe 60,00/90,00
zdj.obojczyka 60,00
zdj.kości ramiennej  90,00
zdj.stawu łokciowego 60,00
zdj.przedramienia 90,00
zdj.nadgarstka 60,00
zdj.dłoni 60,00
opis CITO 20,00
projekcja dodatkowa 30,00