Przejdź do treści

Opieka pielęgniarska Poznań

Opieka pod okiem wyspecjalizowanej kadry pielęgniarskiej

Usługi pielęgniarskie świadczone mogą być zarówno w przychodni, jak i w domu pacjenta. Realizowane są one we ścisłej współpracy z lekarzem rodzinnym, co pozwala na dopasowanie odpowiednich metod terapeutycznych dla danej osoby. Opieka pielęgniarska w mieszkaniu pacjenta świadczona jest na terenie Poznania i nie tylko - zaś jej zakres i intensywność są zawsze dobierane do indywidualnych potrzeb chorego, zgodnie z zaleceniami lekarskimi.

Usługi te mogą obejmować między innymi zmianę opatrunku (również w przypadku ran trudno gojących), wykonanie zastrzyku, cewnikowanie pęcherza moczowego i nie tylko. Realizacja świadczeń w domu pozwoli pacjentowi poczuć się bardziej godnie i komfortowo ze swoją chorobą, co jest niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku schorzeń przewlekłych. Doświadczony zespół pielęgniarek jest w stanie zapewnić chorym maksymalny poziom opieki medycznej, porównywalny do poziomu usług świadczonych w profesjonalnej klinice.

Pielęgniarska opieka długoterminowa świadczona w domu pacjenta

W ramach pielęgniarskiej opieki długoterminowej zespół pielęgniarek oraz pielęgniarzy zajmuje się potrzebami pacjentów przewlekle chorych, często niepełnosprawnych w bardzo znacznym stopniu. Usługi pielęgniarskie zakładają bardzo kompleksową opiekę i pielęgnację osoby chorej. Począwszy od w wymiany opatrunków, przez wykonanie wlewu dożylnego czy cewnikowania pęcherza - każdy zabieg wykonywany jest w taki sposób, by zapewnić pacjentowi maksymalny komfort oraz godność. Pielęgniarska opieka długoterminowa świadczona jest również osobom w podeszłym wieku, pozostawionym samym sobie z problemami zdrowotnymi.

Pielęgniarz lub pielęgniarka spotykać się będzie z pacjentem kilka razy w ciągu tygodnia, zgodnie z zaleceniami lekarza rodzinnego lub prowadzącego dany przypadek. Świadczenia pielęgniarskie w domu pacjenta ciężko chorego obejmują nie tylko zakładanie cewnika czy opatrunków,lub wykonywanie zastrzyków, ale również profesjonalne przygotowanie rodziny do opieki nad przewlekle chorym człowiekiem. Zrozumienie potrzeb chorego i umiejętność niesienia mu odpowiedniej pomocy znacznie ułatwi komfortowe i normalne życie pod jednym dachem z pacjentem niepełnosprawnym i bardzo często jest wręcz niezbędne do poprawnego funkcjonowania.

Usługi pielęgniarskie w domu - kto może skorzystać?

  •     
  • Pielęgniarska opieka długofalowa jest oferowana osobom, których zdrowie uległo znacznemu pogorszeniu, a szansa na znaczącą poprawę sytuacji w najbliższym czasie jest niewielka. Obejmują one różnego rodzaju świadczenia mające nie tylko znaczenie terapeutyczne, ale i pomagające, w miarę sposobności, pacjentowi oraz jego rodzinie do normalnego funkcjonowania. Skorzystać z nich mogą zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe.     
  • Oferowane są one w przypadku niektórych chorób przewlekłych, wymagających stałej kontroli medycznej. Oczywiście, całość terapii dopasowana jest do indywidualnych potrzeb pacjenta i stale monitorowana przez lekarzy.     
  • Kolejną grupą pacjentów, dla których opieka pielęgniarki w ich własnym domu może okazać się wybawieniem, są osoby w podeszłym wieku. Seniorzy często zmagają się z wieloma schorzeniami ograniczającymi im możliwość samodzielnego poruszania się, dlatego fakt, że zmiana opatrunków, czy kroplowy wlew dożylny mogą być wykonane w ich czterech ścianach jest nie lada uproszczeniem.     
  • Podobnie jest zresztą w przypadku osób niepełnosprawnych - poruszających się na wózkach, czy pozbawionych możliwości samodzielnego chodzenia. Również i im przecież często potrzebne jest założenie, czy zmiana opatrunków, z którą sami nie dadzą sobie rady.

Wymogi formalne

Pielęgniarska opieka długoterminowa świadczona może być na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia, niemniej jednak pacjent musi spełnić określone warunki.

  •     
  • Przede wszystkim - musi on posiadać aktywne prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Tylko taki dokument jest bowiem w stanie zwolnić go ze wszelkich opłat i sprawić, że zarówno każde badanie, zabieg, jak i znieczulenie będą całkowicie bezpłatne. Dokument potwierdzający ubezpieczenie należy złożyć tak szybko, jak to tylko możliwe.     
  • Konieczne będzie także przedstawienie karty oceny świadczeniobiorcy. Pielęgniarska opieka długoterminowa świadczona może być tym osobom, które uzyskają ocenę od 0 do 40 punktów według skali Barthel.     
  • Wreszcie, należy także przedstawić skierowanie do objęcia domową opieką pielęgniarską. Wystawić je może każdy lekarz POZ, a zatem również lekarz rodzinny pierwszego kontaktu danego pacjenta. To na podstawie tego skierowania zabiegi, badania, czy testy w laboratorium mogą bowiem być realizowane na koszt NFZ.

Kontakt z zespołem opieki pielęganiarskiej w domu pacjenta

+48 691 911 396