Hospicjum domowe
Domowa opieka nad osobami w terminalnym stanie.
Hospicjum to miejsce, do którego trafiają chorzy w ostatnim stadium zaawansowania swojej choroby - głównie pacjenci onkologiczni. Jeśli umieszczenie pacjenta w standardowym ośrodku jest z różnych przyczyn niemożliwe (np. z powodu dyskomfortu psychicznego dla chorego lub członków jego rodziny), alternatywą jest hospicjum domowe, umożliwiające kompleksową opiekę w miejscu zamieszkania chorego.
Terapia paliatywna
Opieką hospicyjną obejmowane są osoby, w przypadku których standardowe metody leczenia nie dają już efektów. Opieka hospicyjna ma za zadanie zapewnić zarówno choremu, jak i jego najbliższym komfort (również psychiczny) na ostatnim etapie choroby. Terapia taka odbywać może się w hospicjum domowym - czyli w miejscu zamieszkania pacjenta. Personel hospicjum obejmuje lekarzy, pielęgniarki i psychologów. Na życzenie pacjenta do zespołu dołączają także osoby duchowne.
W przeciwieństwie do leczenia przyczynowego, terapia paliatywna w hospicjum domowym nie ma na celu wyleczenia choroby. Jej celem jest zapewnienie pacjentowi komfortowych warunków bytowych, kojenie dolegliwości bólowych, a także pomoc w pogodzeniu się z nieuniknionym. Celem opieki paliatywnej jest także minimalizacja powikłań i objawów niepożądanych, jakie pojawiać się będą w miarę rozwoju choroby. Opieką hospicyjną może zostać objęta każda osoba cierpiąca na nieuleczalną i postępującą chorobę, w zaawansowanym i terminalnym stadium, u której dalsze leczenie jest bezcelowe.
Oczywiście, hospicjum wyposażone jest w najlepszej jakości sprzęt medyczny pomagający ulżyć choremu w cierpieniu - między innymi ssaki, inhalatory, czy też pompy do infuzji. Jego personel stanowią wyspecjalizowani lekarze oraz pielęgniarki, przeszkoleni w obsłudze tych urządzeń, a także w łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości związanych z postępem choroby, dzięki czemu leczenie bólu, np. nowotworowego jest skuteczne i szybkie
Kontakt z zespołem hospicjum domowego
+48 535 773 306
+48 691 911 396