Opieka pod okiem wyspecjalizowanej kadry pielęgniarskiej
Usługi pielęgniarskie w domu pacjenta
Usługi pielęgniarskie świadczone mogą być zarówno w przychodni, jak i w domu pacjenta. Realizowane są one we ścisłej współpracy z lekarzem rodzinnym, co pozwala na dopasowanie odpowiednich metod terapeutycznych dla danej osoby. Opieka pielęgniarska w mieszkaniu pacjenta świadczona jest na terenie Poznania i nie tylko - zaś jej zakres i intensywność są zawsze dobierane do indywidualnych potrzeb chorego, zgodnie z zaleceniami lekarskimi.
Usługi te mogą obejmować między innymi zmianę opatrunku (również w przypadku ran trudno gojących), wykonanie zastrzyku, cewnikowanie pęcherza moczowego i nie tylko. Realizacja świadczeń w domu pozwoli pacjentowi poczuć się bardziej godnie i komfortowo ze swoją chorobą, co jest niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku schorzeń przewlekłych. Doświadczony zespół pielęgniarek jest w stanie zapewnić chorym maksymalny poziom opieki medycznej, porównywalny do poziomu usług świadczonych w profesjonalnej klinice.
Pielęgniarska opieka długoterminowa świadczona w domu pacjenta
W ramach pielęgniarskiej opieki długoterminowej zespół pielęgniarek oraz pielęgniarzy zajmuje się potrzebami pacjentów przewlekle chorych, często niepełnosprawnych w bardzo znacznym stopniu. Usługi pielęgniarskie zakładają bardzo kompleksową opiekę i pielęgnację osoby chorej. Począwszy od w wymiany opatrunków, przez wykonanie wlewu dożylnego czy cewnikowania pęcherza - każdy zabieg wykonywany jest w taki sposób, by zapewnić pacjentowi maksymalny komfort oraz godność. Pielęgniarska opieka długoterminowa świadczona jest również osobom w podeszłym wieku, pozostawionym samym sobie z problemami zdrowotnymi.
Pielęgniarz lub pielęgniarka spotykać się będzie z pacjentem kilka razy w ciągu tygodnia, zgodnie z zaleceniami lekarza rodzinnego lub prowadzącego dany przypadek. Świadczenia pielęgniarskie w domu pacjenta ciężko chorego obejmują nie tylko zakładanie cewnika czy opatrunków,lub wykonywanie zastrzyków, ale również profesjonalne przygotowanie rodziny do opieki nad przewlekle chorym człowiekiem. Zrozumienie potrzeb chorego i umiejętność niesienia mu odpowiedniej pomocy znacznie ułatwi komfortowe i normalne życie pod jednym dachem z pacjentem niepełnosprawnym i bardzo często jest wręcz niezbędne do poprawnego funkcjonowania.
Usługi pielęgniarskie w domu - kto może skorzystać?
Pielęgniarska opieka długofalowa jest oferowana osobom, których zdrowie uległo znacznemu pogorszeniu, a szansa na znaczącą poprawę sytuacji w najbliższym czasie jest niewielka. Obejmują one różnego rodzaju świadczenia mające nie tylko znaczenie terapeutyczne, ale i pomagające, w miarę sposobności, pacjentowi oraz jego rodzinie do normalnego funkcjonowania. Skorzystać z nich mogą zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe.
Oferowane są one w przypadku niektórych chorób przewlekłych, wymagających stałej kontroli medycznej. Oczywiście, całość terapii dopasowana jest do indywidualnych potrzeb pacjenta i stale monitorowana przez lekarzy.
Kolejną grupą pacjentów, dla których opieka pielęgniarki w ich własnym domu może okazać się wybawieniem, są osoby w podeszłym wieku. Seniorzy często zmagają się z wieloma schorzeniami ograniczającymi im możliwość samodzielnego poruszania się, dlatego fakt, że zmiana opatrunków, czy kroplowy wlew dożylny mogą być wykonane w ich czterech ścianach jest nie lada uproszczeniem.
Podobnie jest zresztą w przypadku osób niepełnosprawnych - poruszających się na wózkach, czy pozbawionych możliwości samodzielnego chodzenia. Również i im przecież często potrzebne jest założenie, czy zmiana opatrunków, z którą sami nie dadzą sobie rady.
Wymogi formalne
Pielęgniarska opieka długoterminowa świadczona może być na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia, niemniej jednak pacjent musi spełnić określone warunki.
Przede wszystkim - musi on posiadać aktywne prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Tylko taki dokument jest bowiem w stanie zwolnić go ze wszelkich opłat i sprawić, że zarówno każde badanie, zabieg, jak i znieczulenie będą całkowicie bezpłatne. Dokument potwierdzający ubezpieczenie należy złożyć tak szybko, jak to tylko możliwe.
Konieczne będzie także przedstawienie karty oceny świadczeniobiorcy. Pielęgniarska opieka długoterminowa świadczona może być tym osobom, które uzyskają ocenę od 0 do 40 punktów według skali Barthel.
Wreszcie, należy także przedstawić skierowanie do objęcia domową opieką pielęgniarską. Wystawić je może każdy lekarz POZ, a zatem również lekarz rodzinny pierwszego kontaktu danego pacjenta. To na podstawie tego skierowania zabiegi, badania, czy testy w laboratorium mogą bowiem być realizowane na koszt NFZ.
Kontakt z zespołem opieki pielęganiarskiej w domu pacjenta