Przejdź do treści

Pytania dotyczące masek stosowanych w leczeniu bezdechu sennego

Pytania dotyczące masek stosowanych w leczeniu bezdechu sennego

Kiedy stosujemy maskę na sam nos (nosową), a kiedy maskę na nos i usta (ustno – nosową)?
Odp.: O rodzaju stosowanej maski powinien zdecydować lekarz biorąc pod uwagę całokształt stanu zdrowia chorego. W większości przypadków stosowana jest maska nosowa, natomiast gdy pacjent otwiera usta w czasie snu, bądź istnieją przeszkody w obrębie nosa (np. polipy, częste katary, itp.) z reguły zalecana jest maska ustno – nosowa.

Czy mogę kupić maskę bez mierzenia? W szpitalu miałem stosowaną maskę o rozmiarze „M” z firmy „X”. Czy mogę zastosować maskę o tym samym rozmiarze z firmy „Y”?
Odp.: Maska jest najważniejszym elektem układu leczącego bezdech senny – stąd zawsze istnieje konieczność jej dokładnego dopasowania. Właściwe dopasowanie maski pozwoli na uzyskanie odpowiedniej skuteczności leczenia. Dobrze dobrana maska nie daje przecieków (czyli nie powoduje wybudzania pacjenta na skutek wydostawania się strumienia powietrza), jak również jest komfortowa dla pacjenta (nie powoduje powstawania otarć, uczuleń, odleżyn, itp.).
Stąd bardzo ważnym jest aby osoba dokonująca dopasowania maski miała zarówno doświadczenie, jak i również dysponowała możliwością zastosowania masek wielu producentów.
Należy pamiętać, że poszczególne modele masek różnych producentów różnią się między sobą kształtem i właściwościami – zatem nigdy nie ma pewności, że ten sam rozmiar maski producenta „X” będzie odpowiadał takiemu samemu rozmiarowi maski producenta „Y”.

W jaki sposób mam zakładać maskę?
Odp.: Sposobu używania maski pacjent powinien być nauczony w momencie zakupu aparatu CPAP. Dlatego ważnym jest, aby zakupy były dokonywane w miejscach dysponujących przeszkolonym i odpowiednio doświadczonym personelem. Należy pamiętać, że maski różnych producentów mogą różnić się sposobem eksploatacji.

Jak często muszę zmieniać maskę?
Odp.: Żywotność maski jest ograniczona, elementy maski podlegają procesom zużycia i starzenia. Materiał z którego jest zbudowana maska (silikon, żel, plastik) zmienia swoją strukturę, co doprowadza do pogorszenia szczelności maski. W efekcie czego może pojawić się tzw. przeciek, który pogarsza skuteczność leczenia.
Producenci masek zalecają ich wymianę przynajmniej jeden raz w roku.

W jaki sposób powinienem dbać o maskę?
Odp.: Zawsze należy przestrzegać zaleceń Producenta maski, które są przekazywane podczas szkolenia prowadzonego w momencie wydawania aparatu CPAP.
Codzienna higiena maski wpływa na przedłużenie jej żywotności, dlatego najlepiej myć ją codziennie po przespanej nocy w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego środka np. szarego mydła. Pa każdym takim zabiegu maska musi być osuszona.
Wskazane jest również przechowywanie maski w ciemnym i suchym miejscu.

Co się stanie, gdy w nocy zostanie wyłączony prąd? Czy mogę się udusić?
Odp.: Nagłe wyłączenie prądu podczas stosowanie aparatu CPAP prawdopodobnie doprowadzi do wybudzenia pacjenta, natomiast nie ma możliwości uduszenia się. W przypadku, gdy pacjent stosuje maskę nosową – zacznie oddychać przez usta. Natomiast maska ustno – nosowa wyposażona jest w specjalny zawór bezpieczeństwa, który przy zaniku przepływu powietrza otwiera się, co umożliwia swobodne oddychanie.

Czy istnieje możliwość dokupienia części zamiennych do maski (np. paski, uszczelki)?
Odp.: Taka możliwość istnieje. Do każdej maski można dokupić paski mocujące, a do większości masek również elementy zużywalne (uszczelki, zaślepki, itp.).