Podstawą do objęcia opieką pacjentów wentylowanych mechanicznie przez zespół długoterminowej opieki domowej jest skierowanie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
Do skierowania należy dołączyć:
kartę informacyjną leczenia szpitalnego;
wyniki badań będących w posiadaniu pacjenta lub jego rodziny / opiekunów;
kwalifikację do objęcia opieką w warunkach domowych, wydaną przez lekarza specjalistę anestezjologii i intensywnej terapii.
-w przypadku świadczeniobiorców z przewlekłą niewydolnością oddechową, wymagających stosowania inwazyjnej wentylacji mechanicznej – wydaną przez lekarza specjalistę anestezjologii i intensywnej terapii zatrudnionego w szpitalu, w którym zakończono leczenie świadczeniobiorcy
-w przypadku świadczeniobiorców z przewlekłą niewydolnością oddechową, wymagających stosowania nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej – wydaną przez lekarza specjalistę anestezjologii i intensywnej terapii lub lekarza specjalistę chorób płuc zatrudnionego w szpitalu, w którym zakończono leczenie świadczeniobiorcy.
Wentylacja mechaniczna w domu pacjenta jest kontynuacją leczenia szpitalnego.
Kto może skorzystać?
Świadczeniami zespołu długoterminowej opieki domowej mogą być objęci chorzy, którzy są ubezpieczeni w NFZ oraz mają zapewnione odpowiednie warunki domowe i przeszkoloną rodzinę (opiekunów prawnych) w zakresie pielęgnacji i obsługi aparatury medycznej i udzielania pierwszej pomocy tak, aby podczas stosowania terapii mogło być zapewnione bezpieczeństwo pacjenta.
Świadczeniami zespołu długoterminowej opieki domowej mogą być objęci pacjenci, dla których spełnione są jednocześnie następujące warunki: a) zakończone i udokumentowane zostało u nich leczenie przyczynowe b) są w pełni zdiagnozowani (mają wykonane wszelkie niezbędne badania diagnostyczne, uzasadniające rozpoznanie i potwierdzające niemożność stosowania innej formy terapii niż wentylacja)
Pacjenci wentylowani mechanicznie w warunkach domowych nie mogą być jednocześnie objęci opieką:
– paliatywną i hospicyjną
– pielęgniarską opieką długoterminową
Pacjenci wentylowani mechanicznie w warunkach domowych mogą być jednocześnie objęci procedurą żywienia dojelitowego w warunkach domowych.
Żywienie dojelitowe w warunkach domowych jest dla pacjenta całkowicie bezpłatne, refundowane przez NFZ. Refundacja obejmuje dostawę produktów, sprzętu i niezbędnych środków opatrunkowych do domu chorego oraz bezpłatną opiekę lekarską i pielęgniarską w zakresie żywienia. Usługa żywienia dojelitowego w warunkach domowych świadczona jest przez ośrodki zdrowia w całej Polsce, lista ośrodków na stronie www.niedajsiezjescchorobie.pl, www.nutrimed.pl