Przejdź do treści

Dla Pacjentów

Jak zaplanować podróż ze sprzętem medycznym?

Planowanie jest kluczowym elementem

Planuj podróż z dużym wyprzedzeniem - co najmniej 6 - 8 tygodni – jest to najważniejszą rzeczą, którą należ zrobić, aby bezpiecznie podróżować. Poinformuj wszystkie strony zainteresowane o swoich planach podróży kontaktując się z personelem medycznym, dostawcą usługi tlenoterapii lub wentylacji mechanicznej, biurem podróży, liniami lotniczymi, oraz właścicielem sprzętu.

Porozmawiaj z lekarzem prowadzącym

Skonsultuj się z lekarzem w sprawie swoich planów podróży. Jeśli zamierzasz podróżować samolotem, może wystąpić konieczność zmian w dawkowaniu leków, ponieważ zmniejszone ciśnienie powietrza w samolocie wpływa na poziom tlenu we krwi. Poproś lekarza prowadzącego o sporządzenie krótkiego opisu historii choroby zawierające podstawowe dane o przyjmowanych lekach oraz przebiegu leczenia. W przypadku utraty bagażu lub w sytuacji konieczności udzielenia pomocy medycznej dokument ten pozwoli na szybką i właściwą diagnozę.

Porozmawiaj ze swoim touroperatorem

Istnieje wiele sposobów podróżowania - autem, autobusem, pociągiem, statkiem lub samolotem. Każdy rodzaj transportu może wymagać innego podejścia w związku ze stosowaną terapią tlenem. Na przykład, dowiedz się czy będzie konieczne uzyskanie specjalnej zgody linii lotniczych. Każdy organizator Twojego wypoczynku posiada wewnętrzne regulacje dotyczące rodzaju wyposażenia instalacji tlenowej, które mogą być przewożone i stosowane podczas podróży. Najważniejsze jest abyś pamiętał, że dokonanie wszystkich formalności może zająć sporo czasu, co w konsekwencji może opóźnić Twoją podróży.

Podróżowanie z tlenem

Przygotuj sobie listę pytań, która pozwoli ci przygotować się do podróży Proces przygotowań powinno rozpocząć się przynajmniej osiem tygodni przed wyjazdem co pozwoli na przeanalizowanie wszystkich dostępnych rozwiązań i wybranie tych najbezpieczniejszych i najkorzystniejszych.

Przykładowa lista pytań kontrolnych:

  •  Czy posiadam krótki opis historii choroby zawierający podstawowe dane o przyjmowanych lekach oraz przebiegu i zaleceniach przy stosowaniu tlenoterapii?
  •  Czy poinformowałem lekarza prowadzącego o swoich planach podróży i konieczności zastosowania mobilnego lub przenośnego koncentratora tlenu?
  •  Czy posiadam oświadczenie od lekarza prowadzącego stwierdzające, że jestem zdolny do podróży?
  •  Czy poinformowałem organizatora podróży o swoich potrzebach związanych z korzystaniem z koncentratora tlenu w czasie podróży i wypoczynku?
  •  Czy poinformowałem linie lotnicze, że będę podróżował z koncentratorem tlenu?
  •  Czy powiadomiłem VENTAMED o planowanej podróży?
  •  Czy posiadam wystarczającą ilość jednorazówek i innych akcesoriów stosowanych aby wystarczyły na czas podróży?