Przejdź do treści

Mieszanina medycznego tlenu i podtlenku azotu

Znieczulenie i uspokojenie wziewne

Co to jest mieszanina medycznego tlenu 50% i podtlenku azotu 50%, co daje jej zastosowanie ?

Równomolowa mieszanina 50% tlenu i 50% podtlenku azotu

Jest to gaz podawany wziewnie składający się z 50% tlenu i 50% podtlenku azotu, który posiada udowodnione działanie łagodzące ból, zmniejszające stres oraz dające poczucie uspokojenia. Użycie mieszaniny zapewnia działanie znieczulające i przynosi uczucie ulgi pacjentowi.

Gromadzenie podtlenku azotu w organizmie jest niewielkie w porównaniu do innych analgetyków (powszechnie stosowanych substancji znieczulających). Przepływ mieszanki gazów jest uzależniony od spontanicznej, naturalnej zdolności oddechowej pacjenta.

Podtlenek azotu jest szybko absorbowany i szybko eliminowany w płucach ponieważ jego rozpuszczalność w krwi i tkankach jest niska. Ta właściwość powoduje szybkie pojawienia się efektu analgetycznego (zniesienia bólu) i szybki powrotu do stanu sprzed rozpoczęcia inhalacji.

 

Bezpieczeństwo stosowania

Mieszanina gazów ma bardzo wysoki profil bezpieczeństwa – nie występuje ryzyko przedawkowania oraz efekt pozostałości poznieczuleniowych. Warunkiem koniecznym przy stosowaniu jest obecność przeszkolonego personelu medycznego (lekarz, położna, pielęgniarka).

W zależności od zastosowania mieszaniny gazów podczas podaży używane są : maski twarzowe, specjalistyczne maski nosowe lub ustniki.

Możliwe są dwie metody podawania:

 • Przepływ kontrolowany: przepływ jest ciągły, ustawiany przez lekarza w l/min na zintegrowanym z zaworem przepływomierzu butli
 • Przepływ samoregulowany lub na żądanie: urządzenie do podawania na żądanie automatycznie reguluje przepływ gazu zgodnie z potrzebą pacjenta (naturalną zdolnością oddechową) podczas wdechu oraz odcina dopływ podczas wydechu. Przepływ jest przerywany.

 

Zastosowanie

Medyczny podtlenek azotu z tlenem znajduje zastosowanie praktycznie na wszystkich oddziałach szpitalnych, gdzie pacjenci poddawani są krótkim, bolesnym procedurom medycznym, a natężenie bólu jest łagodne lub umiarkowane. Szerokie zastosowanie mieszaniny znajduje się w stomatologii - głównie do sedacji (uspokojenia) pacjentów z dentofobią. Pielęgniarka lub lekarz są właściwymi osobami, do których należy się zwrócić z pytaniami dotyczącymi stosowania gazu, dawkowania, przeciwwskazań czy wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych.

 • 01

  Bezpieczeństwo

  Zapewnienie bezpieczeństwa naszych pacjentów i personelu jest dla nas priorytetem

 • 02

  Niezawodność

  Niezawodny dostawca gazów medycznych od ponad 20 lat

 • 03

  Dostępność

  Dostępny dla wszystkich uprawnionych odbiorców