Przejdź do treści

Pytania dotyczące aparatów CPAP

Pytania dotyczące aparatów CPAP

W jakim celu muszę używać aparatu CPAP?
Odp.: Aparat CPAP używany jest do leczenia obturacyjnego bezdechu sennego (OBS). W większości przypadków OBS jest to jedyna skuteczna metoda leczenia.

Jaka jest różnica pomiędzy aparatem CPAP, a autoCPAP?
Odp.: Aparat CPAP dostarcza w czasie snu ciśnienia o stałym, określonym przez lekarza poziomie. Natomiast aparat autoCPAP w czasie snu dostarcza zmienne ciśnienie, którego wartość wyznacza algorytm aparatu, w zależności od zapotrzebowania organizmu.

Na co mam zwrócić uwagę przy zakupie aparatu autoCPAP?
Odp.: Najbardziej istotną rzeczą przy ocenie aparatu autoCPAP jest jego zdolność do odróżniania obturacyjnego bezdechu sennego od centralnego bezdechu sennego. Poprzez skomplikowany algorytm - aparat autoCPAP powinien działać w ten sposób, że podczas bezdechu obturacyjnego podnosi ciśnienie robocze, natomiast przy bezdechu centralnym - nie powinien zmieniać ciśnienia. Jest to niezmiernie ważne dla pacjenta, gdyż podnoszenie ciśniena w przypadku bezdechu centralnego może doprowadzić do groźnych powikłań.
Równie ważne jest obniżanie ciśnienia roboczego w przypadku kiedy nie występują bezdechy - czyli algorytm pracy aparatu musi umożliwiać zarówno podnoszenie, jaki obniżanie ciśnienia.
Najnowocześniejsze aparaty autoCPAP posiadają tzw. algorytmy proaktywne, które wychwytują najmniejsze zmiany w oddechu pacjenta (analiza pojedynczego oddechu) i w przypadku ryzyka wystąpienia bezdechu - reagują w odpowiedni sposób. Dzięki takiemu algorytmowi działania, pacjent może uzyskać kilka godzin snu więcej podczas każdej nocy.

Co to jest ulga wydechowa?
Odp.: Ulga wydechowa jest to obniżenie ciśnienia roboczego przez aparat CPAP w czasie wydechu pacjenta. Pozwala to na łatwiejsze wydostawanie się wydychanego powietrza. W ulgę wydechową mogą być wyposażone zarówno aparaty CPAP, jak i autoCPAP. Ulga wydechowa, w zależności od modelu aparatu, może być inicjowana w trakcie rozpoczęcia wydechu przez pacjenta (ulga standardowa) lub może rozpoczynać się tuż przed zakończeniem wdechu (ulga zaawansowana). Ulga wydechowa nie może być stosowana przy niektórych rodzajach schorzeń współistniejących.

Jak często muszę używać aparatu CPAP?
Odp.: Aparat CPAP powinien być używany zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Zazwyczaj lekarz zaleca codzienne stosowanie aparatu.

Przez ile godzin każdej nocy muszę używać aparatu CPAP?
Odp.: Aparatu należy używać zgodnie z informacjami przekazanymi przez lekarza. Zwykle lekarz zaleca stosowanie aparatu przez cały okres snu, jednakże nie mniej niż 4 godziny.

Czy aparatu CPAP muszę używać do końca życia?
Odp.: Okres używania aparatu CPAP należy ustalić z lekarzem. Bezdech senny jest chorobą trwającą wiele lat, stąd zazwyczaj leczenie jest długotrwałe. Bardzo ważna jest systematyczna kontrola nasilenia bezdechu sennego dokonywana podczas regularnych wizyt u lekarza.

Co się stanie, gdy nie będę stosował aparatu CPAP?
Odp.: Bezdech senny jest chorobą przewlekłą, stąd istnieje konieczność długotrwałego i systematycznego leczenia. Zwykle zaprzestanie stosowania aparatu CPAP prowadzi do nawrotu dolegliwości spowodowanych bezdechem.

Co mi grozi, jeżeli nie będę używał aparatu przez krótki okres czas (np. 1 – 2 noce)?
Odp.: Krótkotrwały brak używania aparatu zwykle nie prowadzi do powstania niekorzystnych następstw. Jednakże – zachęcamy do regularnego stosowania aparatu, co pozwoli na skuteczne kontrolowanie choroby.

Aparat autoCPAP wybudza mnie nad ranem i wydaje mi się, że podaje wyższe ciśnienie niż miałem w szpitalu. Mogliby mi Państwo obniżyć maksymalną wartość ciśnienia podawanego przez aparat?
Odp.: O zakresie ciśnienia leczniczego decyduje lekarz. Jeżeli uważa Pan, że ciśnienie jest zbyt wysokie prosimy o kontakt z lekarzem. Ciśnienie pracy aparatu można zawsze zmienić, ale jest to wykonywane tylko według pisemnego zalecenia.

Wyjeżdżam na urlop, nie będę miał dostępu do zasilania sieciowego. Co mam w takiej sytuacji zrobić, aby móc korzystać z aparatu CPAP?
Odp.: Aparat CPAP jest przystosowany do zasilania również przez prąd stały o mniejszym napięciu: 12 lub 24 V. Do jego zasilania można użyć źródła prądu z instalacji samochodowej lub z przyczepy kempingowej. Należy zwrócić uwagę na napięcie zasilania aparatu i napięcie istniejące w sieci samochodowej. W razie potrzeby konieczne jest zastosowanie transformatora obniżającego napięcie.

Wyjeżdżam na wakacje za granicę. Nie będę miał możliwości zasilania aparatu CPAP przez prąd zmienny o napięciu 230 V. Co mam zrobić w takiej sytuacji?
Odp.: Zwykle aparaty CPAP przystosowane są do zasilania prądem zmiennym o napięciu od 110 do 240 V – zatem nie powinno być kłopotów z korzystaniem za granicą. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie przejściówki umożliwiające korzystanie z gniazdka prądu w danym kraju.

Czy potrzebny mi będzie nawilżacz do aparatu CPAP?
Odp.: Zawsze warto skonsultować z lekarzem konieczność stosowania nawilżacza. Z reguły wskazane jest jego stosowanie, gdy mamy zalecone wysokie ciśnienie lecznicze, bądź gdy aparat CPAP jest używany w ciepłym i suchym pomieszczeniu. Do większości aparatów nawilżacz można dokupić w dowolnym momencie.

Czy do nawilżacza można wlać wodę gotowaną zamiast destylowanej? A czy może być woda z filtra osmotycznego?
Odp.: W nawilżaczu powinna być stosowana woda destylowana lub demineralizowana. Stosowanie wody przegotowanej lub z filtra osmotycznego może spowodować powstanie osadu na elementach grzejnych nawilżacza i w ten sposób przyczynić się do skrócenia jego żywotności.

Czy nie wystarczy dolewać do nawilżacza wody destylowanej zamiast ją wymieniać?
Odp.: Zalecane jest wymienianie wody pozostałej w nawilżaczu po każdej nocy.

Czy do nawilżacza, który u Państwa kupiłem można wlać sobie olejek eteryczny?
Odp.: Nie jest zalecanie dodawania jakichkolwiek substancji zapachowych do wody znajdującej się w nawilżaczu, gdyż mogą spowodować podrażnienie dróg oddechowych.

Czy muszę używać filtra wlotowego, wyglądającego jak gąbka, w aparacie CPAP?
Odp.: Zawsze należy używać takiego filtra, gdyż przedostanie się nieoczyszczonego powietrza do aparatu może spowodować podrażnienie dróg oddechowych, a ponadto doprowadzić do uszkodzenia aparatu.

Zauważyłem, że mam dwa różne filtry wlotowe w aparacie CPAP. Po co są te filtry?
Odp.: W aparacie CPAP istnieją dwa rodzaje filtrów: gąbkowy (koloru czarnego), który jest przeznaczony do oczyszczania powietrza z dużych zanieczyszczeń i mikrofiltr (koloru białego), którego zadaniem jest wychwytywanie zanieczyszczeń o bardzo małej średnicy. Zalecamy zawsze stosowanie obydwu rodzajów filtrów.

Czy mogę samodzielnie czyścić i wymieniać filtry w aparacie CPAP?
Odp.: Jest to konieczne. Filtr gąbkowy można samodzielnie prać i po osuszeniu stosować ponownie, natomiast mikrofiltr jest filtrem jednorazowym – należy go regularnie wymieniać, aby zagwarantować właściwą jakość powietrza podawanego przez aparat

Czy biały filtr w aparacie CPAP mogę zastąpić np. flizeliną?
Odp.: Nie, nie jest to dopuszczalne. Ze względu na złożoną budowę materiału – można używać wyłącznie filtrów zalecanych przez Producenta aparatu.